Boks Teknikleri

Boks
Boks

Boks temelleri MÖ 5000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Eski Mısır, Eski Yunan, Eski Roma'da boks müsabakalarının yapıldığına dair kanıtlar vardır. Bu spor 18. yüzyılın başlarında İngilterede çıplak-yumruklu boks müsabakası ya da ödül savaşı (prizefighting) şekliyle tekrar ortaya çıkmıştır.

İlk boks kuralları ‘Broughton’ kuralları olarak adlandırılmaktadır. Bu kurallar ilk olarak ağır siklet şampiyonu Jack Broughton tarafından boks müsabakalarında bazen ölümlü dövüşlerin olmasından dolayı önerilmiş ve uygulanmtır..

Boks sporunun temelini doğru duruş biçimleri oluşturur. Doğru duruş tekniğini uygulamazsanız başarılı olmanız pek mümkün değildir. Sağ ayak önde, hafifçe sağa dönük dengeli bir duru önemlidir. Kollar ve dirseklerle ene hizasnda kendimizi korumalıyız. vücud hafife önde savunma için hareket kabiliyeti sağlar.

Vuruş teknikleri boks sporunun en önemli hareketlerini oluşturur. Başlıca vuruş teknikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

Sağ direkt yumruk (right straight punch),Sol direkt yumruk (left straight punch),Sağ kroşe (right hook punch),Sol kroşe (left hook punch),Aparkat (uppercut punch),Swing,Dış el yumruk (back fist),Sağ dış el yumruk,Sol dış el yumruk