Bu sistem oluşturulurken boks vuruşlarına karşı geri çekilme, kılıça karşı da dan bong (Kısa Sopa) gibi bazı savunma teknikleri ve dünya’nın diğer ülkelerindeki savunma sanatları incelenir. İyi, olumlu teknikler ve kurallar alınır, insan anatomisine uygun olmayan teknikler ve insanları aşağılayıcı ve rencide edici kurallar kaldırılır. Bunların yerine Modern çağın gereksinimleri göz önünde bulundurularak yeni kurallar konulup teknikler yeniden şekillendirilir ve yeniden adlandırılır. Bu yeni yapılanmada Choi Hoca eski Kore kültür ve geleneklerini hatta kullanılan dili ön plana çıkarıp yeni kullanılan dille bir sentez oluşturur. Öğrencilerine verdiği öğütte “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” der. Hapkido böyle hayat bulur.

2006 yılında Türkiye Hapkido Federasyonu kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Kaya Muzaffer ILICAK, Türkiye Hapkido Mücadele Sanatları Federasyonu THMAF Başkanıolarak görev yapmaktadır.

Hapkido Kategorileri

Kılıç
Kılıç

Kılıç birçok savunma sanatında olduğu gibi Hapkidoda da önemli bir savunma ve saldırı silahı olarak kullanılmaktadır. Kendine has özel tekniklerle Hapkido savaş sanatında yerini almıştır.

Sopa
Sopa

Sopa Hapkido savaş sanatında daha çok savunma amaçlı olarak karşımıza çıkmakta. Sopa, Kılıca karşı savunma amacıyla geliştirilmişbir silahtır. Aynı zamanda saldırı amacıyla da etkili olan bu materyal rakibi veya rakipleri etkisiz hale getirmekte de kullanılır. Ancak ölümcül bölgelere uygulandığında da tehlikeli olabilir. Hapkido öğretisinin vazgeçilmez silahlarındandır.

Nunchaku
Nunchaku

Nunchaku Hapkido savaş sanatının ve bir çok savaş sanatında her zaman yer bulmuştur. Görüntüsü ve kullanılırken kullanılan teknikler daha rakibin karşındayken bile caydırıcı etkiye sahiptir. Kısa sopa ve zincir birleşiminden oluşan bu silah saldırı ve savunma amaçlı da kullanılır. Sopada olduğu gibi ölümcül noktalara uygulandığında hayati tehlikelere yol açabilir.

Aikido
Aikido

Aikido savaş sanatının izlerini Hapkidoda çokça görmek mümkündür. Temel tekniklerinin içerisinde birçok savaş sanatının izlerini taşıyan Hapkido, Aikido savaş sanatının yakın dövüş tekniklerini almış ve rakibin eklem sistemini ters hareketlerle zorlayarak kendine has bir teknik kullanır. Yani Aikido'nun savunma ağırlıklı tekniklerini, rakibin ataklarının kendine karşı aktarılması şeklinde saldırı olarak şekil bulmuş halidir. Hapkido uzak dövüş için silah kullanırken, yakın dövüşte Aikido teknikleriyle rakibin ataklarını silah olarak rakibe karşı kullanımını sağlar.

Yelpaze
Yelpaze

Yelpaze, Hapkido savaş sanatının görüntü, estetik, stratejik özelliklerini yansıtan ve her türlü materyali silah ve savunma amaçlı kullandığının en güzel örneklerindendir. Rakibin kafasını karıştıran ve dövüşçünün saldrı ve savunma hareketlerini perdeleyen bir materyal olarak kullanılır. Savunma ağırlıklıdır. Ancak saldırı tekniklerini uygulamada yardımcı olur. Günümüzde daha çok müsabakalarda estetik amaçlı gösterilerde kullanılmaktadır.