Muay Thai yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır, bir savaş sanatı ve yaşam biçimi olarak öğretilen Muay Thai ilk yarışmalar Siam Kralı Parchao Sua 1697 ile 1709 yıllarında ülke genelinde yarışmalar yapılmaya başladı. 1930 yılında ilk defa 20 ülke bir araya gelerek eldiven takıldı ve kurallar kaideler resmen ilan edildi. Muay Thai 1930 yılından sonra üçbölüme ayrılmıştır. Silahlı savunma sanatı (Muay Boran), yarışma ring sporu (Muay Thai) ve danslı aerobik fitnes (Muay Aerobik) gibi…Muay Thai, günümüzde dünyada popüler olarak en yaygın olan ring sporlarının başında gelmektedir.

Türkiye Muay Thai Federasyonu mevcut durumu;Muay Thai spor dalımız Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün 31.12.2002 tarihli Merkez Danışma Kararı ile Karate Federasyonu Başkanlığına bağlanmış ve resmi faaliyetlerine başlamıştır.

Muay Thai Kategorileri

Muay Mat
Muay Mat

Bu stilde sert yumruklar ve sert alt seviye tekmeler kullanılır. Agresif dövüş stilidir. Yumruk kombinasyonları içermez. Bu stildeki dövüşçüler direk olarak rakibini nakavt etmek için dövüşür.

Muay Tae
Muay Tae

Muay Tae tekmelerin etkili olduğu bir stildir. Alt, orta ve üst seviye dairesel tekmeleri kullanırlar. Sürekli tekme atabilmek iin yüksek kondisyon ve sağlam bir kas yapısına sahip olmaları gerektirir.

Muay Khao
Muay Khao

Muay Khao Muay Thai’de diz vuruşları ile yapılan bir teniktir. Fiziksel olarak güç gerektirir. Bu kullanan sporcular, rakiplerine yakın mesafede üstünlüklerini kabul ettirebilirler. Boy avantajı olan sporcular uzun bacaklı olduklarından diz vuruşları ile rakiplerinin gövdelerine, uyluklarına veya başlarına darbelee vurup üstünlük sağlamaya çalışırlar.

Muay Femur
Muay Femur

Muay Femur kusursuz teknik ve zeka içeren bir stildir. Bu stilde dövüşenler muay thai’nin tüm tekniklerini, statejilerini bu stili kullanan dövüşçülerde görmek mümkündür. Kusursuz zamanlamayla rakiplerinin tekniklerini onlara karşı kullanarak tüm silahlarını etkisiz hale getirirler ve tüm vuruş tekniklerini etkili biçimde kullanabilirler.